Precrtajte bol u leđima

5 min. čitanja

Bol u leđima je jako čest problem koji se pre ili kasnije javi kod svih. Prema nekim podacima, 90% osoba ga oseti najmanje jednom u životu. U većini slučajeva nestaje za 2–3 nedelje i nikad ne saznamo uzrok. Ponekad bol u leđima može da postane hroničan i da se pretvori u bolest. Lečenje hroničnog bola komplikovano je i dugotrajno.

ŠTA PROUZROKUJE BOL U LEĐIMA?

Bol u leđima može da dođe iz različitih struktura u kičmi: mišića i tetiva, ligamenata, zglobova, kostiju i pokosnice, intervertebralnih diskova ili nervnih struktura. Najčešće je prouzrokovan oslabljenim mišićima i propadanjem malih zglobova kičme i intervertebralnih diskova.

Još jedan čest uzrok bola u leđima je pritisak na korene nerava zbog izmeštenih intervertebralnih diskova (diskus hernija). U retkim slučajevima izazivaju ga problemi sa unutrašnjim organima, tumorima ili upalnim procesima. Kod većine pacijenata ne može da se odredi tačan uzrok.

VSVZ31SI-bolecina-v krizu-Krka-zdravnik-maketa-hrbtenice-w1650

ŠTA POKREĆE BOL U LEĐIMA?

Bol u leđima obično izaziva podizanje teških predmeta, nagli nezgodan pokret, a sve više i stres, bliski pratilac u našim modernim, užurbanim životima. Stres izaziva napetost mišića leđa i može da pokrene ili pogorša bol u leđima. To može da dovede do začaranog kruga u kom bol izaziva zabrinutost, a zabrinutost izaziva stres, koji onda doprinosi pogoršanju bola.

Što pogoršava bol u leđima?

Ovo su neki od faktora koji mogu da pogoršaju bol u leđima: dugotrajno sedenje, vožnja ili ležanje, podizanje teških predmeta, korišćenje niskih, mekanih sedišta i kreveta, loše držanje i gojaznost.

DA LI MORAM DA POSETIM LEKARA ZBOG BOLA U LEĐIMA?

KratkotrajaN bol

Kad je bol u leđima kratkotrajan, obično ne morate da posetite lekara. Koristite tople ili hladne komprese ili analgetike koji se nabavljaju bez recepta. Neki analgetici imaju i protivupalna svojstva, što znači da mogu uspešno da ublaže bol i smanje upalu. Naproksen natrijum je veoma efikasan analgetik. Ako odlučite da uzmete analgetik, preporučujemo da ga uzimate redovno, a ne samo kada bol postane previše jak. Redovna primena analgetika doprinosi boljoj kontroli bola. Važno je da ostanete aktivni, koliko god je to moguće, kako ne biste gubili mišićnu masu. Masaža ima terapijski efekat, kao i vežbe istezanja i jačanja mišića kako ne biste gubili mišićnu masu.

Dugotrajan intenzivan bol

Kada bol postane intenzivan ili se ne smanjuje nakon nekoliko nedelja, morate posetiti lekara. Odmah potražite pomoć lekara ako osetite obamrlost u području prepona ili nogu, ako osećate nestabilnost prilikom ustajanja ili probleme prilikom pomeranja nogu ili ako otežano mokrite ili eliminišete stolicu. Lekar može da zatraži dodatna dijagnostička ispitivanja, fizioterapiju, operaciju ili da propiše analgetike. Pošto bol mogu da prouzrokuju različiti faktori, a njegov intenzitet i trajanje mogu da variraju, lekar će odabrati najprikladnije analgetike za vas.

Prevencija je bolja od lečenja

Bol u leđima može da se spreči na nekoliko načina.

  • Redovno vežbajte. Obavezno u svoju rutinu uključite vežbe za opuštanje i jačanje mišića leđa.
  • Održavajte normalnu telesnu težinu.
  • Obratite pažnju na svoje držanje, kako sedite kod kuće, na poslu i za volanom.
  • Pazite prilikom podizanja teških predmeta – leđa obavezno moraju da budu ravna.

Zanimljivosti o bolu u leđima

  • Bol u leđima je najrasprostranjenija u starosnoj grupi od 35 do 55 godina.
  • Kod 2% do 8% ljudi koji imaju bolove u leđima oni pređu u hronične bolove.
  • Osobama koje pate od bola u leđima ne preporučuje se mirovanje – bolje je da budu aktivne.
  • Bol u leđima je peti najčešći razlog traženja lekarske pomoći.
  • Neudobne cipele doprinose lošem držanju, a nošenje visokih potpetica može da pogorša probleme  sa leđima.

Bol u leđima je jako čest problem koji po pravilu traje između 2 i 3 nedelje. Kada se bol pojavi, ublažavanje zavisi od intenziteta i trajanja. Ako je bol blag, možete da pitate farmaceuta o analgeticima koji se izdaju bez recepta. Ako je bol jak i duže traje, morate da posetite lekara. 

* * Krka je registrovala veliki broj lekova u različitim zemljama. Postoje razlike u registracijama i dostupnosti naših lekova u tim zemljama.

Neki lekovi u različitim zemljama mogu da imaju različite zaštićene nazive. Za najnovije informacije koje važe u vašoj zemlji obratite se lokalnom predstavništvu ili posetite dostupnu lokalnu internet stranicu Krke.

Reference

  1. Bolečine v križu [internet]. eZdravje [cited29.6.2021].
    Dostopno na naslovu: https://www.ezdravje.com/bolecina/bolecine-v-krizu/?s=vse
  2. Factsheet: The Global Burden of Low Back Pain [internet]. International Association for the Study of Pain, 2021. [cited 24.2.2021].
    Accessible at: http://s3.amazonaws.com/rdcms-iasp/files/proizvodnja/public/Global%20Year%202021_Global%20Burden%20of%20LBP%20Fact%20Sheet.pdf.
  3. Friedly J, Standaert C, Chan L. Epidemiology of Spine Care: The Back Pain Dilemma. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2010 Nov; 21(4): 659–677.
  4. Patel AT, Ogle AA. Diagnosis and management of acute low back pain. Am Fam Physician. 2000;61(6):1779-86, 1789-90.
  5. Bolečina: Sedaj jo lahko izmerite! [internet]. SZZB [cited 29.6.2021].
    Accessible at: https://www.merjenjebolecine.si/ukrepi_pri_bolecini_v_hrbtenici_in_krizu.html
  6. Low Back Pain and Sciatica [internet]. Medscape; 2018 [cited 29.6.2021].
    Accessible at: https://emedicine.medscape.com/article/1144130-overview
  7. Prevent Back Pain [internet]. My Healthfinder; 2021 [cited 29.6.2021].
    Accessible at:  https://health.gov/myhealthfinder/topics/everyday-healthy-living/safety/prevent-back-pain
  8. Nalgesin S [internet]. Krka. [cited 18.6.2021].
    Accessible at:  https://www.nalgesin.com/si/nalgesin-s/